NEWCOMERS SEZON 2’ye hoş geldiniz!


Şampiyonayla ilgili mini bilgiler şöyledir;

 • Şampiyonamız 5 yarıştan oluşmaktadır.
 • Yarışlar Salı günleri yapılacaktır ve takvim takip eden sayfada mevcuttur.
 • Araç seçimi olarak Ferrari 488 GT3 aracı olacaktır.
 • Eşit şartlarda mücadele edilebilmesi adına fix setup olacaktır.
 • Yarışlar klasik GT yarışları gibi rolling (hareketli) start olacaktır.
 • Yarışlar için incident limiti standart yarışlarda olan 17’dir.
 • Yarışa katılabilmek için herhangi bir lisans ya da iRating sınırlaması yoktur.
 • Yarışa katılacağınız aracın kaplamalarında sponsorlarımızın logoları da bulunmalıdır. Ekte yer alan sponsor logolarımızı araç üzerinde dilediğiniz yere uygulayabilirsiniz. Dilerseniz kendi kaplamanızı oluşturabilir veya TradingPaints üzerinden seçeceğiniz kaplamayla da yarışabilirsiniz ancak sponsor logolarının eklenmesi zorunludur.
 • Yarışta odaya giriş sıranıza göre kapı numaraları verilmektedir, eğer tercih ettiğiniz bir kapı numarası varsa alttaki görseldeki yerden kendinize özel kapı numaranızı seçebilirsiniz. Burada şöyle bir not düşmekte fayda var; örneğin iki kişi 34 kapı numarasını seçerse odaya ilk kayıt olan o numarayı alır ikinciye rastgele bir numara tanımlanır iRacing tarafından.

Şampiyonadaki puanlandırmalar hakkındaki bilgiler şöyledir;

 1. 25 Puan
 2. 18 Puan
 3. 15 Puan
 4. 12 Puan
 5. 10 Puan
 6. 9 Puan
 7. 8 Puan
 8. 7 Puan
 9. 6 Puan
 10. 5 Puan
 11. 4 Puan
 12. 3 Puan
 13. 2 Puan
 14. 1 Puan
 15. Ve sonrası 0 Puan

Bunlara ilave olarak Pole Pozisyonunu elde eden sürücü +1, aynı zaman da yarış içerisinde en hızlı turu atan sürücü de +1 puanla ödüllendirilecektir.

 

Yarış takvimimiz ve şartları hakkındaki bilgiler şöyledir;

*  Günün hangi saatinde gerçekleştirileceği yazı kanalından bildirilecektir.
Yarış odalarımız; 20:00’da açılacak ve aşağıdaki gibi olacaktır;

Açık Pratik Seansı; 20:00 – 21:20
Sıralama Seansı; 21:20-21:30  (2 Tur – 10dk Sıralama)
Yarış Seansı: 21:30’da başlar.
Yarışlar 20 Dakika üzerinden yapılacaktır.
Yarışta İnc sınırı standart yarış limiti olan 17’dir. Yani 17 İnc’ten sonra diskalifiye olarak 0 puan alacaksınız.

Yarış tarihlerinden önce topluluk içerisinde konuşularak ilave antrenman odaları da açılacaktır.

 

Şampiyona ödülleri hakkında bilgiler;

1) WoXeD Sim Racing Ekiprmanları sponsorluğunda şampiyonada dereceye giren ilk üç isme; 1) %25, 2) %20 ve 3) %15 olmak üzere WoXeD Sim Racing ekipmanları alımında indirim kazanacaklar. Ayrıca 5 yarışın tümüne katılan katılımcılarda sıralamaya bakılmaksızın %5 bir indirim hakkı kazanacaktır.  Bu desteklerinden ötürü kendilerine teşekkür ediyoruz.
a) Ayrıca bir not düşmemiz gerekiyor burada; WoXeD firmasının sahibi olan Seçkin Çiçek’te yarışacak pilotlar arasında olacak, ancak kendisi dereceye girmesi durumunda ödülden muaf tutularak takip eden sürücü ödüle sahip olacaktır.

Kazanılan indirim hakkı sürücüye aittir, devredilemez.

 

2)  SimuPad Simülasyon Ekipmanları sponsorluğunda şampiyonayı lider tamamlayan sürücüye SimuPad Buttonbox’ların geliştirme sürecinde kullanılan bir sürümü hediye edilecektir.  Ürünle ilgili görselleri aşağıda görebilirsiniz. Bu desteklerinden ötürü kendilerine teşekkür ediyoruz.

3) SedkaPlast’ın sponsorluğunda şampiyonadaki yarışların tamamına katılım sağlayan pilotlar arasında rastgele yapılacak çekilişle 3 şanslı kişiye Şahin 7/24 firması üzerinden “Fermente Kangal Sucuk” gönderimi yapılacaktır. Bu desteklerinden ötürü kendilerine teşekkür ediyoruz.

Sponsor logolarına; Google Drive linki üzerinden indirebilirsiniz.

Not: Yurtdışında yaşan katılımcılarımız için; ödülü kazanmaları durumda Türkiye’de bir adrese teslimat sağlayabiliriz, onun dışında maalesef hakkınızdan muaf olacaksınız.

 

 

Mavi Bayrak hakkında;

Öncelikli olarak Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED)’in mavi bayrak kuralına bir göz atalım;

“d) Mavi Bayrak: Bu bayrak, geçilmek üzere olan sürücülere sallanarak gösterilir. Antrenman ve yarışta farklı anlamları vardır.

Antrenmanda; Seni geçmek üzere olan daha hızlı sürücüye yol ver.
Yarışta;  Normalde tur yemek üzere olan otomobillere gösterilir. Bu bayrağı gören sürücü, yarışın güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde kendisine tur bindirecek olan sürücüye en kısa süre içerisinde yol vermelidir. “

Buradaki “en kısa sürede” ifadesine dikkat çekmek istiyoruz. Tamam, kenara çekip rakibinizin geçmesini beklemeniz gerekmez ancak kural olarak geçecek araca kolaylık göstermeniz gerekiyor. Düzlükte kısa bir süreli de olsa gazdan ayağınızı çekmek ya da açık çizgiden dönmek gibi anlık olarak karar verip en az zararla arkanızdaki aracı göndermeniz gerekir.

Bu mavi bayrakta yol vermem gerekmez durumu doğrudan multiclass yarışlar için geçerlidir. Misal; IMSA GT3 sınıfında yarışırken üçüncülük mücadelesi içerisindesiniz. Arkanızdan gelen DP veya GTE’ye yol vermek için kendi yarışınızdan kopmanız gerekmez. Burada sadece savunma yapmamanız gerekir. Ancak tek araç sınıfından oluşan yarışta arkanızdan gelen aracı olabilecek en temiz şekilde göndermeniz gerekmektedir.

Özellikle üstüne basmamız gereken bir durum var. XX. Turda X Sürücüsü,  Y sürücüsüne tur bindirirken ilk virajda Y Sürücüsü fren noktasını kaçırıp (esasında o virajda belirlediği çizgi yarış boyunca yanlış, orada çok zorlanmış) dışarı açılıyor. Bu açılmadan sonra hız avantajı ile gelen ve iç çizgiden hızla gelen X Sürücüsünün önüne girmek yerine (ki arada kazaya sebebiyet verecek kadar bir mesafe yoktu, alan yeterliydi) dış çizgiden kalarak yol vermesi daha doğru bir karar olurdu.

Evet arkadaşlar, bundan sonraki yarışlar için daha sıkı geçerli olmak üzere bir sorunun cevabını vermek istiyorum.

+ Mavi bayrak altında yol vermek zorunda mıyız?
– Evet, zorundasınız. Arkanızdaki aracı en kısa sürede temiz bir şekilde göndermek sizin sorumluluğunuzda.

 

Son olarak sevgili Yiğit Tezcan’ın Turkish National GT Championship için son temennisiyle bitirelim; Kavga etmeden uslu uslu oynayın!